Küresel Isınma

KÜRESEL ISINMA

  

İnsanlar tarafından atmosfere  salınan gazların sera etkisiyle oluşması  sonucu dünya yüzeyinde  sıcaklığın artmasına küresel ısınma denir.

       Fosil yakıt (kömür, petrol, doğal gaz) tüketimi ile oluşan karbondiyoksitin (CO2), toplam sera gazı içinde payı dörtte üçe yakın. Dolayısıyla sera gazı salımını azaltmak için CO2 salımını azaltmak şart. Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, dünyanın en çok CO2 salan ekonomileri. Kişi başına ise, Katar dünyada en yüksek salıma sahip. Türkiye, TUİK verilerine göre 2013 yılında toplam 459 milyon ton sera gazı salımı yaptı, ki bu kafa başına yılda 6 ton demek.

 

  Sera gazlarının çoğunluğu enerjisantralleri, sanayi ve taşıtlar nedeniyle oluşuyor. Binaları ısıtmak sera gazı emisyonlarının yüzde 6’sına neden oluyor. Kömür, petrol ve doğalgaz kullanımı azaltılıp enerji verimli kullanılırsa iklim de korunmuş olur.Tema Vakfı’nın raporuna göre 40 yıl sonra bu şekilde devam ederse Türkiye çölleşecektir.Tema diyorki:Küresel ısınmaya karşı çaresiz değiliz.Toprak düzgün kullanılırsa küresel ısınmayada bir çözüm getirelebilir.Su kaynaklarıda küresel ısınmadan olumsuz yönde etkilenmiştir.İleriki yıllarda suyun elmas kadar değerli olacağını unutmayalım.

“Küresel Isınma” üzerine 26 yorum

 1. Faydalı bir çalışma olmuş. Emeğinize sağlık. Yeni çalışmalarınızı heyecanla bekliyorum.

 2. Yazinizi cok begendim, bence sera gazlarinin olusma nedenlerini daha detayli yazilmasi cok daha hos olabilir. Basarilar

 3. Güzel bi araştırma ve bilgilendirme olmuş emeğinize sağlık Emre bey

 4. Çağımızın en büyük sorunu için güzel bir çalışma..çıktığın yolda başarılar

 5. Senin gibi duyarlı gençlerin varlığı sayesinde geleceğe daha umutlu bakabiliyorum, faydalı bir çalışma olmuş, devamını merakla bekliyorum, tebrik ederim

 6. Güzel bir yazı, eline yüreğine sağlık. Farkındalığını ve duyarlılığını kutluyorum ve çalışmalarında başarılarının devamını dilerim.

 7. Bu bilgilendirici yazi icin size tesekkur ederiz Emre bey,kaleminize saglik…

  Sevgiler

 8. Tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum👏🏼👏🏼👏🏼

 9. Tebrik ederim .Farkındalılarının artarak dünyadaya iz bırakacak çalışmalar yapmalı Azmi’ni ve kararlılığını görüyor seni tebrik ediyorum .Bu yolda ilerlemekten düşünce ve duygularının peşinden gitmekten hiç vazgeçme .Yolun aydınlık olsun.Yolunu yıldızlar aydınlatsın

 10. Emre Bey,dünyanın en büyük sorunu olan küresel ısınmayla ilgili duyarlılığımızdan ötürü sizi tebrik ediyorum.Çok eğitici ve bilgilendirici bir yazı olmuş.
  Zamanımız azalıyor.Çok geç olmadan harekete geçmeliyiz.Ağaç dikelim, enerjiden tasarruf edelim, güneş enerjisi kullanalım,elektrikli eşyaları düğmesinden kapatalım.çok az ve kısa mesafeli seyahatler yapalım, alışverişimizi yakınımızdaki avm-marketlerden yapalım.Alışveriş için seyahat etmek sera gazlarını arttırır.Dışardan getirilen malların uçak ve kamyonlarla büyük miktarlarda fosil yakıtları kullanarak uzun mesafeler taşındığını unutmamalıyız.

 11. Emre bey ,
  Elinize kaleminize sağlık.. yeni yazılarınızı merakla bekliyoruz.

  Tebrikler ve selamlar ,

Yorumlar kapalı.