Kan Gruplarını Keşfeden Karl Landsteiner


Kan grubu insan kanındaki antikorlara bakılarak kanın özelliğini sınıflandırma sistemidir.A,B, AB ve 0 türleri mevcuttur.
Kan gruplarını Doktor Karl Landsteiner bulmuştur.Karl Lansdteiner 14 haziran 1868 yılında Viyanada doğdu.Bir hukuk doktoru ve tanınmış bir gazeteci olan babası Leopold Landsteiner Karl 6 yaşındayken vefat etti.Karl annesi Fanny Hess tarafından yetiştirildi.Yaşıtlarına göre erken okula başlayan Karl’ın okul hayatı çok başarılıydı.Daha küçücük yaşında farkındalığı çok yüksek bir çocuktu.İleride bu farkındalılığı onu çok daha iyi yerlere taşıyacaktı.Pekiya;kan gruplarını ayırma merakı ne zaman başladı? Karl çocukken bir gün hastalandı ve annesiyle birlikte hastaneye gitti. Karl hastanaye geldiğinde bir inşaat işçisi inşatta yaralandı.Karl doktora ‘’neden ona kan kaybetmemesi için başkalarından kan vermiyorsunuz?’’ dedi.Doktorda bunu önceden bir çok kez denedik ama başarılı olamadıklarını söyledi.Karl, o günden sonra bu konuya karşı bir merakı oldu.1885 yılında Viyana üniversitesinde tıp alanında eğitim görmeye başladı.Henüz öğrenciyken biyokimyasal araştırmalar yaparak kan bilişenlerine diyetlerin etkisi üzerine bir makale yazdı.1891 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra Münih’te 5 yıl boyunca laboratuarlarda çalıştı.1896 yılında Viyana’da Hijyen Enstitüsünde Max Von Gruber’in asistanı oldu orada kan gruplarıyla ilgili çalışmalar yaptı.Bu çalışmaları sonucu 1908 yılında Wilhelm Kraliyet hastanesinde görev aldı. Onun çalışmalarının ışığı altında adli tıpta da gelişmeler olmuştur.Babalık ve cinayet gibi zor davaların çözümü için kan gruplarının kanıt olmasını da sağladı.

1930 yılında tıp alanındaki başarısından dolayı Nobel Fizyoloji ve Tıp ödülü aldı.26 haziran 1943 yılında vefat etti.Karl Landsteiner ölene kadar çalışmalarına devam etmiştir.Öyle ki kalp krizi geçirdiği esnada elinde pipetlerle laboratuvarda deney yapıyordu.Aslında bu bize çok şeyi ifade etmektedir.Onun hayatı biz genç nesile örnek olacak nitelikte,kendini bilime adayan azimli bir insanın hayat öyküsüdür.

Karl Landsteiner,hayatı boyunca yılmadan çalışarak insanlığın işine yarayacak kan gruplarını meydana getirmiştir.Ona kan gruplarının mucidi denmektedir. Ve bu ismide sonuna kadar haketmiştir.

“Kan Gruplarını Keşfeden Karl Landsteiner” üzerine 16 yorum

  1. Tebrikler keyifle okudum.çok güzel bı arastırma olmus.başarılarının devamını dilerim..

   Not: takip edeceğim.

 1. Çok güzel bilgilendirici bir yazı. Özellikle gençlere mesaj veren yorumunuzun çok değerli olduğunu düşünüyorum.Başarılar dilerim.

 2. Gelecekte çok başarılı bir bilim insanı olacağına inanıyorum👌🏼

 3. yazının başlangıç, gelişme ve bitimi çok akıcı olmuş.tebrik ederim.
  diğer yazılarını merakla bekliyor olacağım.

 4. Geleceği böyle meraklı araştıran ve sorgulayan gençlere emanet etmenin güvenini taşıyorum, tebrikler Emre. Yolun açık olsun.

 5. Tebrikler yazı çok güzel ve bilgilendirici teşekkür eder devamını bekleriz

 6. Tebrik ederim Emre, çok akıcı bir dil kullanmışsın👏 Hem bilgilendirici hem de ilham veren bir yazı olmuş, devamını bekliyorum…

 7. İnsanlık adına yapılmış,başarılarla dolu ve gurur verici bir hayat hikayesini paylaştığınız için öncelikle sizi tebrik ediyorum.

  Başarılarınızın devamını diliyorum.

  Sevgiler,

 8. Tebrik ederim çok güzel yazmışsın başarıların devamını diliyorum.

 9. Selam Emre , tebrikler… Böyle azimli bilim insanlarının ilginç hayat hikayelerini senin kaleminden okumak çok keyifli.. Devamını bekliyoruz 😊

 10. Araştırmaların çok anlamlı ve akıcı olmuş hayatında başarılarının devamını dilerim emre.

Yorumlar kapalı.